Bractwo Czapki Studenckiej Animus

Z Academia Studentica Wiki - PL
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

BCS „Animus” – (oficjalnie: Bractwo Czapki Studenckiej „Animus”, pot. „Animus”) jest oficjalną organizacją studencką wpisaną do Rejestru organizacji, stowarzyszeń i studenckich kół naukowych w rejestrze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zostało założone dnia 6 grudnia 2017 r. Jest to organizacja otwarta, koedukacyjna, apolityczna i areligijna oferująca ponadrocznikową i międzywydziałową integrację studentów.


Bractwo Czapki Studenckiej Animus
BCSAnimus-logo2.png
Info:
Nazwa: Bractwo Czapki Studenckiej Animus
Skrót: BCS Animus
Fundacja: 06.12.2017
Założyciel(e): Krzysztof Kogut v/o Graft
Barwy:
Bordo-Granat-Zieleń
Dewiza: «Fluctuat nec mergitur»
(łac. «Rzuca nim fala, lecz nie tonie»)
Lokalizacja: Szczecin
Facebook: https://fb.com/bcsanimus
E-mail: bcsanimus@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/bcs_animus

Celem Bractwa jest:

  • zawiązywanie więzi między studentami,
  • kultywowanie tradycji akademickich,
  • prowadzenie śpiewnika bractwowego,
  • wspomaganie innych organizacji studenckich działających na rzecz braci akademickiej,
  • prowadzenie kroniki,
  • dokumentacja wydarzeń,
  • wspieranie w działalności dydaktycznej członków bractwa,
  • rozwijanie horyzontów i siatki kontaktów przydatnych w przyszłym życiu zawodowym,
  • wskrzeszenie tradycji noszenia czapki studenckiej,
  • propagowanie idei bractwa.



Historia

Geneza BCS „Animus” sięga 4. października 2017 roku, kiedy to założyciel bractwa - Krzysztof Kogut v/o Graft, gościł na karczmie inauguracyjnej Bractwa Czapki Studenckiej UJ. Zainspirowany pomysłem kultywowania średniowiecznych tradycji akademickich, począł zaszczepiać ideę goliardzką na terenach licznych uczelni szczecińskich. Pierwsze, nieformalne spotkania studenckie odbywające się w Domu Studenckim nr 5 w Szczecinie głównie skupiały się na rozpropagowaniu idei bractwa i zintegrowaniu nowych członków. To tam rozpoczęła się bractwowa tradycja grania w Beerponga. Po uzyskaniu liczby osób nie pozwalającej spotykać się w ciasnym akademiku, organizacja została sformalizowana - 6 grudnia 2017 roku decyzją Rektora ZUT, Bractwo Czapki Studenckiej “Animus” stało się oficjalną organizacją i przeniosło swoją działalność do miejsca, w którym studentów można znaleźć najczęściej - do pubu. Na jednej z pierwszych imprez zostały założone Rody.

Symbole

Nazwa

Nazwę “Animus” z łaciny można przetłumaczyć jako: pierwotność, powietrze, wiatr, duszę, odwagę lub umysł. Znaczenia te nie są przypadkowe, a bractwo utożsamia się z każdym z nich. pierwotności - czerpanie tradycji od starych, średniowiecznych stowarzyszeń studenckich, powietrza - symbolu intelektu i wyobraźni, wiatru - symbolu siły wypełniającej żagle studenckich ambicji, duszą - duszą towarzystwa, myślą łączącą studentów minionych epok z tymi żyjącymi obecnie, odwagą - członkowie mają w sobie dużo samozaparcia, aby przezwyciężyć swoje słabości, umysłem - najważniejszym przymiotem nauki

Logo BCS Animus - wersja uproszczona

Jest to trójkąt równoramienny, na którego boki składają się trzy trapezy równoramienne w określonej, symbolicznej kolorystyce. Pośrodku umieszczona jest złota zawleczka od puszki lokalnego piwa Bosman. Symbolika kolorów: Bordowy - lewe ramię trójkąta. Kolor czapki studenckiej dawnej Politechniki Szczecińskiej. Ciemnozielony - podstawa trójkąta. Kolor reprezentujący Akademię Rolniczą oraz obecne logo ZUT. Granatowy - prawe ramię trójkąta. Kolor reprezentujący Politechnikę Szczecińską oraz obecne logo ZUT. Logo BCS Animus przybrało kształt trójkąta poprzez rozbudowaną symbolikę tej figury geometrycznej. Dawniej trójkąt uważany był za symbol nauki, której motyw wywodził się ze średniowiecza, gdzie Bóg przedstawiany z cyrklem i trójkątem w ręku reprezentował “Architekta świata”. Forma i kolorystyka loga została wybrana spośród trzech różnych propozycji w 2017 roku podczas ogólnobractwowego głosowania ówczesnych członków bractwa.

Oficjalny hymn BCS Animus

Hymn

Na wszystkich imprezach organizowanych przez BCS “Animus” zawsze odśpiewać należy dwie pieśni: “Gaudeamus igitur” - pieśń studencka hymniczna, “Few days” - szanta żeglarska, hymn BCS Animus.


Czapka

Czapka studencka (z łac. pilum academicum) jest to dawne, tradycyjne nakrycie głowy studentów. Zwyczaj ten zaginął po protestach studenckich w 1968, gdzie wyrażał solidarność środowisk uniwersyteckich. Dziś czapki noszą przedstawiciele Samorządu Studenckiego np. podczas Inauguracji Roku oraz studenci pierwszego roku podczas immatrykulacji. Obecnie bractwa próbują przywrócić zwyczaj noszenia czapek wśród studentów. Szczecińska czapka studencka powstaje według określonego wzoru: jest 8-zaszewkowa, wykonana z weluru i posiada daszek, a swoją kolorystyką oraz sznurkiem reprezentuje uczelnię oraz wydział danego studenta.

Po reaktywacji tradycji bractw, uczelniom zostały przyporządkowane odpowiednie kolory czapek:

Bordo - Zachodniopomorski Uniwersytetu Technologiczny,
Szary - Uniwersytet Szczeciński,
Złoty - Wyższa Szkoła Bankowa,
Biały – Pomorski Uniwersytet Medyczny,
Granatowy – Akademia Morska,
Fioletowy - Akademia Sztuki,
Inne, zgodne z uczelnią członka spoza miasta Szczecin.

Rozmieszczenie pinsów na Czapce BCS Animus

Ważnym elementem czapki są kolekcjonowane na niej przypinki umieszczane w odpowiednim miejscu. Duża ich część ma ściśle określoną symbolikę, np. ilość gwiazdek po prawej stronie symbolizuje lata spędzone na studiowaniu. Najważniejszymi pinsami znajdującymi się na czapce szczecińskiej są: pin z logiem ZUT oraz herb Szczecina. Przypinki można zdobyć na dwa sposoby: kupić je samemu lub dostać od innych. W drugim przypadku, ofiarowujący wrzuca pina do kufla z piwem, który obdarowywany ma za zadanie wypić. Pinsy mogą oznaczać różne rzeczy jak na przykład: miłośnika pizzy, nocnego marka, przewodniczącego organizacji studenckiej lub bardziej przyziemne - odznaczony pinsem gazeli najszybciej wypija piwo do dna, a szpadą - jest dobrą kochanką lub kochankiem. Te ostatnie przypina się wewnątrz czapki.


Rody

Bractwo Animus w swojej strukturze jest wewnętrznie podzielone na trzy oddzielne rody:
1) Francuski (Hot Wheels) barwy: żółty-czerwony
2) Belgijski (Sado-Maso) barwy: żółty-czerwony-czarny
3) Włoski (Ideal) barwy: żółty-niebieski

Każdy z rodów ma swoje unikatowe oznaczenie kolorystyczne. W takich barwach szyte są szarfy przypinane do czapek. Szarfa taka nie jest tylko elementem dekoracyjnym, ale także spełnia praktyczną funkcję. Zapobiega ona przypadkowemu zgubieniu czapki podczas uroczystości oraz przypina się do niej kapsle oznaczające poziomy wtajemniczenia. Rody poza własnymi oznaczeniami kolorystycznymi różnią się od siebie typem osób przynależących do danej grupy. W rodach łączą się osoby o takich samych bądź podobnych poglądach, aspiracjach czy zainteresowaniach. Niezależnie od preferencji, każda nowa osoba, której przyjdzie zobaczyć bractwową biesiadę znajdzie w ramach Animusa coś dla siebie. Zarówno wielbiciele mocnych trunków, jak i koneserzy dobrego kina odnajdą się wśród studenckiej braci Animusa.

Władza

Osoby sprawujące władzę w BCS “Animus” są wybierane w jawnym, corocznym głosowaniu przez ochrzczonych członków bractwa.

Bosman

Bosman to najwyższy organ władzy sprawowanej w bractwie. Osoba piastująca rolę Bosmana jest jego przewodniczącym i zwierzchnikiem. Kieruje wszystkimi obradami, mesami oraz karczmami. Jest osobą reprezentującą bractwo. Jego atrybutem jest koło sterowe zawieszone na linie żeglarskiej.

Starszy nad monetą

Starszy nad Monetą odpowiada za bezpieczeństwo i rozdysponowywanie finansów bractwa. Jego zadaniem jest wydzielanie członkom bractwa wewnętrznej, symbolicznej waluty zwanej AniCoinami. Jego atrybutem jest wielki Anicoin zawieszony na linie żeglarskiej.

Sekretarz

Sekretarz podlega bezpośrednio Bosmanowi i może z jego upoważnienia wykonywać zadania z zakresu zapewnienia właściwej organizacji bractwa. Odpowiada za kontakty z innymi bractwami. Jego atrybutem jest “Kyoke”: tuba-kołczan noszony na piersi, zawieszony na linie żeglarskiej.

Tradycje

Animalia

Animalia są odpowiednikiem średniowiecznych “beaniów”, czyli otrzęsin. Jest to inicjacja, pełniąca rolę obrzędu przystąpienia do bractwa. Zadania składające się na to wydarzenie stanowią próbę, która zacieśnia więzi między obecnymi członkami bractwa, a nowymi, których od tej pory aż do chrztu nazywa się “blue”. Od tego momentu zaangażowanie w rozwój bractwa wynagradzane jest AniCoinami.

AniCoin - widok poglądowy

AniCoiny

AniCoin - żeton w kształcie kapsla po piwie w złotym kolorze z czarną literą “A” na awersie. Jest to wewnętrzna, symboliczna waluta BCS “Animus”. Stanowi nieformalną umowę między członkami bractwa i jest fizycznym odzwierciedleniem zaangażowania w jego rozwój. Można je wymieniać na poziomy wtajemniczenia, które uprawniają do coraz to nowych przywilejów.

Mesa

Jest to rodzaj imprezy otwartej, podczas której odbywają się tłumnie śpiewy, gry zespołowe, turnieje Beerponga czy inne atrakcje. Studenci zbierają się grupowo, kultywują tradycje studencką jaką jest śpiewanie piosenek, gra na gitarach i/lub innych instrumentach. Organizują również konkursy między rodami oraz prezentują folklor życia studenckiego osobom spoza bractwa. Mesa mimo swojej luźnej formy, nadal ma swój określony porządek.


Karczma

Karczma to wydarzenie organizowane przez Bractwo raz na trzy miesiące. Jest ona wydarzeniem na tyle uroczystym, że zwołuje ona Braci i Siostry z całego kraju, a czasem nawet spoza jego granic. Uroczystości tej przewodzi Wielki Bosman, który wraz z zarządem nadaje bieg wydarzeniu. Karczma rządzi się swoimi prawami, dlatego też studenci biorący w niej udział są zobligowani do przestrzegania nałożonych na nich zasad. Z powodu faktu, iż jest to poważne wydarzenie, to za złamanie panujących na nim zasad grozi kara adekwatna do przewinienia. Również ubiór na Karczmie ma duże znaczenie. Mile widzianym jest to, aby był on schludny i pasujący do klimatu biesiady.

Oficjalna bielizna chrzścielna BCS Animus

Chrzest

Chrzest piwny - najważniejsze wydarzenie w życiu każdego “blue”, którego pozytywny przebieg upoważnia do zostania pełnoprawnym członkiem Bractwa. Warunki przystąpienia do chrztu: uzbieranie określonej w regulaminie liczby AniCoinów, wybranie rodu i przynależnego do niego rodzica chrzestnego, którym może zostać osoba spełniająca wszystkie warunki regulaminu Bractwa. Sam chrzest piwny podzielony jest na cztery zadania o ściśle określonej formie, których poziom trudności i tematyka są indywidualnie dobierane pod adepta. Po zakończeniu ceremonii następuje nadanie imienia piwnego, które zwykło się wywodzić z łaciny, a poza sensem dosłownym, może posiadać również szeroką gamę przenośni, odnoszących się do osoby ochrzczonej.

15.11.2019r. Delegacja BCS Animus w drodze do Belgii

Wyjazdy i imprezy

Głównym hasłem BCS “Animus” jest “integracja”. Bractwo, jako koło naukowe czynnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez uczelnie oraz podlegające im samorządy wydziałowe. Ponadto, organizowane są także różnorodne wydarzenia i wyjazdy, do których należą: karczmy piwne raz na 2-3 miesiące, mesy tematyczne, wyjazdy plenerowe pod namioty, wyjazdy integracyjne do innych bractw w granicach Polski i za za nimi (Belgia, Francja).


Kadencje

Kadencja Zarządu BCS Animus trwa rok. Zaprzysiężenie członków zarządu odbywa się na karczmie inauguracyjnej w danym roku akademickim. Ma ona miejsce najczęściej w październiku, kiedy wszyscy studenci wracają na uczelnię. Głosowanie na nowy zarząd odbywa się na posiedzeniu jawnym, ale są wyjątki. Kadencje i członkowie zarządu w BCS Animus przedstawiają się następująco:

1.Kadencja - 2017/2018
Krzysztof K. v/o Graft;
Martyna M. v/o Krakers;
Magda O.

2.Kadencja - 2018/2019
Krzysztof K. v/o Graft;
Patryk W. v/o Ferox;
Weronika Sz. v/o B3NG

3.Kadencja - 2019/2020
Krzysztof K. v/o Graft;
Bartosz P. v/o Esurio;
Anna R. v/o Fuga

4.Kadencja - 2020/2021
Krzysztof K. v/o Graft;
Bartosz P. v/o Esurio;
Martyna Sz. v/o Caravana

5.Kadencja - 2021/2022
Krzysztof K. v/o Graft;
Anna H. v/o Ipsum;
Martyna Sz. v/o Caravana